Rusové v úterý zvýšili dodávky, stále si ale myslí, že tlak klesl proto, že Ukrajina brala část plynu, který byl určen pro jiné země. Ukrajina se brání tím, že tlak klesl proto, že některé trubky se nepoužívaly a tlak změnami zakolísal. Brala si prý jen to, co vykompenzuje platby za přepravu suroviny.

Maďarsko v pondělí hlásilo pokles dodávek o 40 procent, méně plynu dostávalo i Rakousko, Slovensko, Polsko a Itálie. [celá zpráva] Česká republika podle sdělení RWE Transgas problémy s dodávkami neměla.

"Dnes to jde v rámci normálního režimu. Tranzit (plynu) je víceméně standardní," poznamenala mluvčí Slovenského plynárenského průmyslu Dana Kršáková. V úvodu týdne dovoz plynu na Slovensko klesl o 30 procent.

"Slovensku nevzniká v souvislosti s ekonomickými vztahy mezi Ruskou federací a Ukrajinskou republikou žádná krize ani mimořádná situace. SPP je dobře připravené na takové drobné výkyvy. Nemůže to mít vliv na ceny plynu," řekl novinářům po dnešní poradě se zástupci SPP slovenský ministr hospodářství Jirko Malchárek.

Rusko ustoupilo Západu

Pondělní rozhodnutí Moskvy zvýšit objem dodávek do ukrajinské tranzitní sítě na předchozí úroveň podle pozorovatelů znamená, že se Rusko podvolilo tlaku Západu, který Moskvu varoval, aby plyn nepoužívala k vydírání.  Pro Rusko je to ale také prozření, že není schopno kontrolovat přepravu plynu přes území Ukrajiny.

Gazprom v neděli ráno přestal Ukrajině dodávat plyn, protože nebyla ochotna přistoupit na zvýšení ceny. Ukrajina platí  za 1000 kubických metrů 50 dolarů, Rusko ji chtělo zvýšit na 230 dolarů, což je cena běžná pro jiné země.