"Přesné datum jednání v Koreji, které se zaměří zejména na investiční pobídky, ještě není stanoveno," řekla Právu Alžběta Honsová z tiskového odboru CzechInvestu. Složení české delegace bude podle ní upřesněno později.

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Roberta Szurmana česká strana dosud neobdržela od vedení automobilky odpověď, jak jsou pro ni přijatelné pobídky, které jí vláda nabízí.

"Naši nabídku experti Hyundai stále studují. Teprve písemné vyjádření automobilky, zda ji přijme či nepřijme, rozhodne o dalším postupu," řekl Szurman s tím, že ministerstvo je v případě potřeby ústní konzultace připraveno okamžitě vyslat do Koreje své zástupce.

Jihokorejská společnost Hyundai plánuje stavbu své pobočky, která by dodávala ročně kolem 300 000 vozů zejména na evropský trh, zřejmě v některé z lokalit v Česku, nebo v Polsku.

Největší šance na získání investice má zóna v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Moravskoslezský kraj už má na jednání o investicích do Koreje pozvánku, členem delegace bude hejtmanův náměstek pro ekonomiku Pavel Drobil (ODS).

V delegaci bude možná i zástupce Zlínského kraje

"Předpokládám, že se tam budou upřesňovat podmínky investice. Očekávám, že v uvedeném týdnu padne i rozhodnutí společnosti Hyundai o tom, kde novou automobilku umístí," řekl včera Právu Drobil

Účast zástupce Zlínského kraje, který chce Hyundai přilákat do zóny v Holešově na Kroměřížsku, zatím není podle vedoucí kanceláře hejtmana Zlínského kraje Pavlíny Novákové potvrzena.

Hned v následujícím týdnu po jednání vládní delegace ve společnosti Hyundai měl Jižní Koreu a Indii navštívit premiér Jiří Paroubek, podle neoficiálních informací tam měl dohodu o obří investici dokončit. Cesta do Koreje však byla zatím odložena kvůli nedostatku vhodných termínů, premiér navštíví jen Indii. "S jednáním o investici firmy Hyundai to nijak nesouvisí," řekl ČTK vedoucí tiskového oddělení vlády Jiří Ovčáček.

Podle Hanuše Krejčího z CzechInvestu by společnost Hyundai mohla od státu získat investiční pobídky v celkové hodnotě až 3,5 miliardy korun. Do této částky jsou zahrnuty přímé investiční pobídky i daňové prázdniny.

Sedmá největší automobilka na světě Hyundai chce začít se stavbou už příští rok, první vozy by měla vyrobit na konci roku 2008.