Pokud by se do údajů zahrnul i Hongkong, který sice Číně patří, údaje ale poskytuje samostatně, byla by Čína čtvrtou největší ekonomikou světa.

Na prvních třech místech, pokud jde o ekonomickou vyspělost země podle HDP, jsou Spojené státy, Japonsko a Německo.

Revize dat by mohla mít dalekosáhlé dopady na hospodářskou a sociální politiku, protože Peking se snaží podpořit tvorbu nových pracovních příležitostí a chystá rozsáhlé investice. Nové údaje ukazují, že výstup čínské ekonomiky loni dosáhl asi 15,99 biliónu jüanů (zhruba 48 biliónů korun). Vláda nyní zpětně přepočítá údaje o růstu HDP až do roku 1993.

Čína se snaží růst zbrzdit

Země s největším počtem obyvatel až dosud uváděla, že její ekonomika roste zhruba devítiprocentním tempem a snažila se zavést opatření, která by jí pomohla růst hospodářství tlumit. Ekonomové ale delší dobu tvrdí, že i když devítiprocentní růst je velmi silný, ekonomika vykazuje ještě větší sílu.

"Tyto nové údaje nám dávají jasnější obraz a lepší způsob chápání čínské ekonomiky. Na základě těchto údajů můžeme mít ještě větší důvěru v rychlý a trvalý růst naší ekonomiky," sdělil šéf Státního statistického úřadu Li Te-šuej.

Čína doposud nejvíce podhodnocovala údaje z restauračních zařízení, maloobchodních obchodů a dalších oborů, které působí v rámci služeb. Nové údaje by ale neměly mít vliv na politiku kurzu jüanu, i když si největší obchodní partneři Číny stěžují, že kurz jüanu je silně podhodnocený, a dává tak Číně značné výhody.