Právu to ve středu řekla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Radka Burketová. "Státní fond rozvoje bydlení, který půjčky bude poskytovat, požádal kvůli přípravě o dvouměsíční odklad startu," řekla Právu Burketová.

Příslušný návrh půjček předložil ministr pro místní rozvoj Radko Martínek na konci listopadu vládě, která o nich dosud nerozhodla. Žádné potíže při schvalování se však nepředpokládají.

Výše půjčky má podle Martínka činit nejméně sto padesát tisíc korun. Ministr ale připouští, že vláda může částku zvýšit až na dvě stě tisíc korun. Úrok má činit dvě procenta ročně, splatnost půjčky bude do deseti let.

Při půjčce 150 000 korun na deset let činí měsíční splátka 1380 korun, při půjčce 100 000 korun je splátka 920 korun měsíčně.

Kdo půjčku získá

Půjčka je určena na stavební úpravy, opravy fasády, výměnu a opravy oken, dveří, střech, opravy vnitřních prostor, výměny kuchyňských linek a van, připojení domu k veřejným sítím apod. Doplňuje tak už dnešní půjčku pro mladé na výstavbu či koupi nových bytů a na pořízení družstevního bytu, která může dosáhnout až tří set tisíc korun. Jedna rodina ale nebude moci čerpat obě půjčky, a to ani postupně.

Půjčku na modernizaci budou moci získat mladí manželé s dětmi i bez nich, kterým bude oběma méně než 36 let, a rovněž osoba nežijící v manželství, která pečuje o jedno dítě a splňuje uvedený věkový limit. Podmínkou je vlastnictví nebo spoluvlastnictví bytu či domu. Půjčku však budou moci získat i ti nájemci bytů, kteří jsou společníky právnické osoby, jež nemovitost vlastní. Jde nejčastěji o členy družstev, která koupila domy od obcí v rámci privatizace.

U této půjčky nebude možné odečítat 30 000 korun za narození každého dítěte.