Krátce před půl jedenáctou dolar ztráty částečně korigoval a proti koruně stojí na 27,97 Kč/USD. Proti euru je koruna naprosto klidná a drží se kolem 31,40 Kč/EUR.

Levnější ropa a plyn

Na domácí ekonomiku má slabý dolar spíše pozitivní vliv. Zlevňuje totiž ropu a plyn, ale také řadu spotřebního zboží dováženého za dolary, tedy zejména počítače či elektroniku. Turistům cestujícím do zahraničí se rovněž zlevní zahraniční dovolené v dolarových oblastech, tedy prakticky všude mimo Evropu. Domácí banky však zatím nezaznamenaly výraznější zájem o nákup dolarů.

Dolar ve čtvrtek při obchodování na amerických trzích opět ztratil a dostal se až na 1,1286 USD/EUR, dnes mírně posílil a drží se mezi 1,122 a 1,125 USD za euro. Podle Mikuleckého může dolar proti euru ještě částečně oslabit a přiblížit se k 1,13 USD/EUR. Poté by mohla přijít mírná korekce, ale v prázdninových měsících by se měl kurz pohybovat zhruba kolem současných úrovní.

Obchodování vůči euru je klidné

Obchodování vůči euru je velmi klidné a koruna se od rána drží mezi 31,38 až 31,42 Kč/EUR. Na trhu je podle dealera klid, většina trhu totiž dnešní obchodování považuje spíše za součást prodlouženého víkendu. Klid by tak měl vydržet i po zbytek dne, na druhé straně však kvůli nízké likviditě může s kurzem zahýbat každý větší obchod.

Příští týden by koruna mohla mírně posílit k 31,25 Kč/EUR, kde však zřejmě dojde k výběru zisků. Obchodování by mělo být i nadále poklidné, k čemuž přispěje i další volný čtvrtek.