Postoj ČSSD sdělili novinářům ministr pro místní rozvoj Radko Martínek a poslanec Stanislav Křeček. Ten byl dlouholetým odpůrcem deregulace nájemného, která by mohla ve většině měst znamenat zvýšení nájmů. Teď ale postupnou deregulaci považuje "za rozumnou".

Nájmy by se mohly podle představitelů ČSSD od roku 2007 zvýšit v průměru o 14,2 procenta za rok, tedy rychleji než se předpokládalo. Lidovci a unionisté původně ale prosazovali zkrácení přechodného období na tři roky. To by znamenalo růst až o třicet procent ročně.

Návrh vypracovaný ministrem pro místní rozvoj Radko Martínkem původně tvrdil, že nájmy porostou od října příštího roku až do roku 2012. V průměru měly stoupat o 9,3 procenta ročně až by dosáhly pěti procent tržní ceny bytu. [celá zpráva]

Vystěhování i bez soudu

Podle novely občanského zákoníku, která s předlohou o nájmech souvisí,  by se také mohli pronajímatelé lépe bránit neplatičům nájmů. Mohli by je vystěhovat i bez rozhodnutí soudu. Vystěhovaný by se ale pak mohl na soud obrátit s tím, že byl vystěhován neprávem.

Majitel by se na soud musel obracet v případě, že by byt potřeboval, a chtěl nájemníka vystěhovat.

Návrh podporují menší koaliční strany, a má tak velkou šanci na to, aby Sněmovnou prošel. Poslanci návrh v prvním čtení už schválili, definitivně by měl projít ještě na této schůzi.

Občanští demokraté by zrušili regulované nájemné razantněji, naopak komunisté jsou spíše pro zachování státem kontrolovaných plateb za nájem bytů.