Žebříček podle průzkumu manažerů firem sestavuje realitní společnost Cushman&Wakefield Healey&Baker (C&W/H&B). Vzniká podle kritérií, podle nichž jsou manažeři ochotni expandovat s firmou do dalších měst a zemí, například ceny kanceláří, pracovní síly nebo dobrého podnikatelského prostředí.

Praha podle výsledků boduje především kombinací nízké ceny pracovní síly, dobrým poměrem mezi cenou a kvalitou kancelářských prostor a také příznivým podnikatelských prostředím. Daleko za ní se umístily například Varšava nebo Budapešť. Polská metropole má ale podle zjištění nejlevnější pracovní sílu z evropských velkoměst.

První čtyři místa v žebříčku jsou stejná od roku 1990, kdy společnost s průzkumem začala. Letos se poprvé za dobu jeho existence vyměnila pátá pozice. Dosavadní stálici pátého místa Amsterdam vystřídala španělská Barcelona.

Nejoblíbenější evropské obchodní lokality
město pořadí 2005 pořadí 1990
Londýn 1. 1 .
Paříž 2. 2.
Frankfurt 3. 3.
Brusel 4. 4.
Barcelona 5. 11.
Amsterdam 6. 5.
Madrid 7. 17.
Berlín 8. 15.
Mnichov 9. 12.
Zurich 10. 7.
Praha 13. 23.
Varšava 20. 25.
Budapešť 21. 21.
zdroj: Cushman&Wakefield Healey&Baker

Skok o deset míst

Průzkum se věnuje několika kritériím, jedním z nich je i snadnost přístupu na trh. Praha v tomto kritériu v porovnání s loňskem zlepšila své postavení z 25. pozice na 21. opozici. V poměru kvality a ceny kancelářských prostor je Praha třetí v Evropě, nejméně firmy za pronájmy platí v portugalském Lisabonu.

Prahu realitní společnost vyhodnotila jako město, v němž je podmínky pro obchodování zlepšily téměř nejvíce v Evropě. Z 23. pozice poskočila za 15 let o deset míst. Lépe je na tom jen Madrid, který poskočil také o deset míst, ze 17. na sedmé.

Praha se podle manažerů, kteří se průzkumu účastnili, zlepšila i v kvalitě dopravy, nabídky kanceláří, dopravního spojení do jiných zemí a také se zlepšilo životní prostředí. Horší je naopak kvalifikace pracovní síly. Poměr jazykové vybavenosti a ceny prý vždy neodpovídá.