Růst HDP, který je tažen zejména zahraničním obchodem, by měl podle MF pokračovat i nadále. V příštím roce se sice tempo růstu zpomalí na 4,4 procenta, ale to bude vlivem odeznění jednorázových efektů spojených se vstupem do EU a v důsledku zpožděných efektů současných vysokých cen ropy.

Ministerstvo financí dále uvedlo, že reálná spotřeba vlády by se měla mírně snižovat. "Aktuální makroekonomická predikce potvrzuje všestranně dobrou kondici české ekonomiky a dává dobrý výhled i pro příští rok," uvedl místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Pavel Sobíšek z HVB Bank hodnotí tuto prognózu stejně jako předešlé jako konzervativní. Zvýšení odhadu růstu se mu tedy jeví na místě. S výší očekávané inflace ale tolik nesouhlasí. "Mám obavu z podhodnocení inflace na příští rok. Zde se názor MF výrazně odchyluje také od prognózy ČNB, která čeká inflaci vyšší," uvedl Sobíšek.

Nezaměstnanost by měla klesnout, inflace vzrůst

Jak uvedlo MF v tiskové zprávě, růst spotřebitelských cen by měl zůstat spíše mírný a očekávaná míra inflace by tak měla dosáhnout letos 1,9 procenta a v roce 2006 2,5 procenta.

Na druhou stranu by měla klesnout nezaměstnanost. Po dvou letech letos začala nezaměstnanost klesat a tento trendy by měl vydržet i do budoucna. Letos i příští rok by tento pokles mohl udržet úroveň kolem jednoho procentního bodu ročně. Za rok bychom tak mohli podle MF dosáhnout nezaměstnanosti nižší než 7,5 procent.

MF očekává i snížení podílů deficitu běžného účtu na HDP, který vyjadřuje míru vnější rovnováhy. Díky zlepšování obchodní bilance by se toto číslo mělo dostat pod 2,5 procenta.