Intel má totiž problémy uspokojit vysokou poptávku. V USA v poslední době je velmi silný zájem o osobní počítače a Intel nedokáže vyrábět požadované množství mikroprocesorů a čipových sestav. Investoři a analytici se tak obávají, že tím žene vodu na mlýn svého největšího konkurenta Advanced Micro Devices (AMD), ke kterému se v případě nedostatku produktů Intelu zákazní pravděpodobně obrátí.

"Je zde ten problém s dodávkami a každý chce vidět, jak to ve čtvrtletí zvládnou. Věřím, že otázku zásobování čipovými sestavami vyřeší," prohlásil analytik investiční společnosti RBC Capital Markets Apjit Walia. Jiní analytici ale upozorňují, že by tento problém mohl být důvodem k prodeji akcií Intelu.

Zisk na jednu akcii meziročně vzrost o dva centy z 30 na 32 centů. Tento výnos v sobě již sice zahrnuje 2 centy z každé akci, které šly na urovnání soudních sporů. Oproti druhému čtvrtletí ale zisk na jednu akcii poklesl o jeden cent.

Intel potíže netají

Problém s dodávkami přiznal i finanční ředitel Intelu Andy Bryant. Podle jeho slov sice společnost reagovala již lépe na poptávku po mikroprocesorech, ale na poptávku po čipových sestavách pružně reagovat nedokáže. "Kdybychom měli víc čipových sestav, tak bychom dodávali víc čipových sestav," uvedl Bryant.

Nicméně i přesto podnik prodal rekordní objem mikroprocesorů, čipových sestav, paměťových čipů flash a dalších produktů. Intel dosáhl i rekordního prodeje v několika jednotlivých zemích, například v Číně a Indii. Na tiskové konferenci to uvedl výkonný ředitel společnosti Paul Otellini.

Od začátku roku prodal Intel milión duálních procesorů, což jsou mikročipy s dvojím jádrem. Intel očekává, že do konce roku jich prodá ještě jednou tolik. Podnik ovládá přibližně 80 procent trhu s mikroprocesory, investoři ale budoucnost příliš růžově nevidí.