Podle generálního ředitele Unipetrolu Marka Mroczkowkeho by měla Benzina podíl na prodeji paliv minimálně zdvojnásobit. V současnosti je její podíl zhruba desetiprocentní a patří ji tak druhé místo za rakouskou OMV.

Benzina zůstane

Toto posílení pozice Benziny na českém trhu je součástí plánu zvaného Partnerství, který v pondělí představilo vedení PKN Orlen. Ten počítá, že hlavní osou holdingu Unipetrol budou společnosti Česká rafinérská, Paramo Pardubice, Chemopetrol Litvínov, Spolana Neratovice, Paramo Trysk a právě Benzina.

Benzina by také měla představit dva druhy čerpacích stanic. Jedny by byly zaměřeny na náročnější řidiče, kteří vyžadují vyšší komfort a druhé by se soustředily na ty, kteří prahnou po co nejlevnějším palivu. Ačkoliv ještě není jasné, pod jakými názvy budou oba typy pump na trhu vystupovat, tradiční název Benzina nezmizí. "Značka Benziny zůstane zachována," ujistil Mroczkowski.

S Aralem to nevyšlo

Unipetrol už chtěl pumpy Aralu, ale 70 čerpacích stanic této značky získala rakouská společnost OMV. [celá zpráva] Přesto je přesvědčen, že další možnosti nákupu přijdou. Síť čerpacích stanic je podle Mroczkowskeho nesourodá a tak se dá čekat, že některé pumpy budou na prodej.

Majitel Unipetrolu PKN Orlen ale zároveň jedná o prodeji zhruba stovky čerpacích stanic, což představuje přibližně 30 %, které patří Benzině, koncernu ConocoPhillips. S tím se totiž domluvil ještě před privatizací Unipetrolu. Nyní se ale polské straně zdá dříve domluvená cena příliš nízká a tak s americkým ConocoPhillips dále jedná. Podrobnosti vedení Orlenu odmítlo sdělit.

ConocoPhilips v minulém týdnu požádal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o povolení koupě čerpacích stanic Benzina. [celá zpráva]

Anketa: nejnavštěvovanější Shell a OMV

Podle ankety na serveru Novinky.cz čtenáři nejčastěji navštěvují čerpací stanice Shell. Z více než 1200 čtenářů dalo těmto čerpacím stanicím svůj hlas bezmála 31 procent. Na druhém místě se umístila OMV (převzala pumpy Aral) s 24 procenty. Benzině patří se 13 procenty čtvrtá příčka za sítí Jet, kterou nejčastěji navštěvuje téměř 16 procent čtenářů serveru Novinky.cz.

Výsledek ankety: Kterou z uvedených čerpacích stanic navštěvujete nejčastěji?
Shell 30,94
OMV (a Aral) 24,01
Jet 15,76
Benzina 13,04
Esso 3,71
Agip 3,47
Robin Oil 2,81
Slovnaft ČR 2,23
Čepro 2,06
Pap Oil 1,98
v procentech, Hlasovalo 1212 čtenářů, Zdroj: Novinky.cz