Na organizaci protestního shromáždění se s ČMKOS podílí i Asociace samostatných odborů. Ke svolání společné protestní akce vyzval odborářskou centrálu Odborový svaz Kovo, který je 200 tisíci členy největším odborovým svazem. V pondělí o návrhu jednala Rada předsedů. Podporu akci vyjádřil předseda ČMKOS Milan Štěch.

Návrh nového Zákoníku práce vládě předložil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Ve vládní koalici však způsobil roztržku mezi ČSSD a koaličními partnery KDU-ČSL a Unií svobody. Lidovci jsou přesvědčení, že návrh znevýhodní zaměstnance, kteří v odborech nejsou. Návrh považují za posílení pravomocí odborářským bossům. To odbory kategoricky odmítají.

Proti vládnímu návrhu, který vláda schválila a bude se jím zabývat Poslanecká sněmovna, vystupují i politici opoziční ODS a zaměstnavatelé. Ti nejsou podle nesouhlasných hlasů spokojeni ani po změnách, které vláda před schválením návrhu učinila. Jsou přesvědčeni, že nepřinese slibovanou liberalizaci trhu, ale že se obrátí proti zaměstnancům.