Nejvíce posílila ErsteBank, a to o 0,78 procenta na 2184 Kč. Oslabila většina předních titulů, zvláště pak ČEZ a České radiokomunikace (shodně o 0,69 procenta).

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, ale převládaly ztráty. Zapůsobilo hlavně prohlášení největší německé banky Deutsche Bank, že musí odepsat 625 miliónů eur ve společnosti Gerling a dalších 400 miliónů eur u akcií, které drží v portfóliu. Na druhou stranu ale úspěšně prodala aktiva za 500 miliónů eur. Cenné papíry banky oslabily o 2,4 procenta.

Akcie automobilky DaimlerChrysler ztratily na burze ve Frankfurtu 3,9 procenta. Zdá se, že americký Chrysler sníží svůj letošní zisk na téměř jednu třetinu. Prodej jeho vozů v prvním čtvrtletí klesl o 5 procent. Výrobce automobilů se hájí tím, že podmínky na americkém trhu se v posledních týdnech dále zhoršily a poptávka zeslábla.

SARS zasáhl i Evropu

Také na evropské aerolinie tvrdě dopadají důsledky epidemie viru SARS, který se šíří světem z jihovýchodní Asie. Lufthansa z těchto důvodů oslabila o 2,5 procenta, největší evropská cestovní kancelář Tui o 4,3 procenta.

Kurs eura vůči dolaru zpevnil nad 1,10 dolaru za euro, což je pro evropské vývozce nevýhodné. Na drahé euro doplatil i výrobce pneumatik Michelin, který po snížení objemu prodeje oslabil na pařížské burze o 3,2 procenta.

Americké burzy ve čtvrtek zahájily poklesem po smíšených makroekonomických informacích. Počet lidí, kteří požádali o podporu v nezaměstnanosti, dosáhl 455 000 a je v USA na nejvyšší úrovni za poslední rok. Nad hranicí 400 000 lidí se přitom počet žadatelů o podporu drží deset týdnů po sobě. Naproti tomu objem zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v březnu vzrostl o 2,0 procenta.