"Firma plánuje investovat 4,7 mil dolarů do výstavby nové továrny v Chomutově," sdělil Novinkám René Samek z londýnské kanceláře agentury Czech Invest. RB Farquhar u Chomutova plánuje výstavbu závodu o rozloze 8000 metrů čtverečních. Výrobní prostory by podle Samka měly být dokončeny během letošního léta a se zahájením výroby, kde najde pracovní příležitost 50 lidí, se počítá na podzim.

Společnost se pro výstavbu nové továrny rozhodla kvůli vysokým nákladům na dopravu výrobků na kontinent. "Po dvouletém průzkumu evropského trhu nám bylo jasné, že jediný možný způsob, jak sem proniknout, je vybudování továrny v kontinentální Evropě. Kvůli strategické poloze v samém srdci Evropy jsme si nakonec vybrali Českou republiku," uvedl Michael Shand, generální ředitel RB Farquhar Manufacturing.

Počet skotských investorů poroste

"Jsem si jistý, že se počet skotských firem v České republice brzy zvýší. Přispěje k tomu nejen náš blížící se vstup do Evropské unie, ale také například zahájení provozu pravidelné přímé letecké linky ČSA na trase Praha - Edinburgh," říká René Samek, ředitel zahraničního zastoupení CzechInvestu pro Velkou Británii a Irsko.

Již v lednu zahájila na Kladně činnost skotská firma Caledonian Alloys, která se specializuje na recyklaci a zpracování vysoce legovaných slitin pro výrobce leteckých motorů, turbín a dalších zařízení. Koncem roku 2001 otevřela v Loděnicích u Prahy svůj výrobní závod společnost Thomson Litho specializující se na rozmnožování počítačového software.

K dalším skotským investorům podnikajícím v České republice již delší dobu patří například Devro, světový výrobce kolagenových obalů pro potravinářství, který u nás provozuje tři výrobní závody (Jilemnice, Slavkov, Kořenov) a společnost Carclo, jejíž moderní závod na vstřikování plastů je řízen ze Skotska.