Většinový vlastník Mlékárny PML Protein.Mléko.Laktóza Václav Polách se k situaci odmítl vyjádřit, protože prý už není majitem, kdo ale je nový vlastník, nechtěl przradit.

Podle předsedkyně odborů v závodě Ivany Novákové Polách ráno řekl, že má zájemce, který by dluhy zemědělcům uhradil a výrobu obnovil. Mlékárna je zatím podle Polácha v omezeném provozu. "Dovážíme mléko z jiných mlékáren a jiných zemí, také z Polska," řekl Polách.

Výpovědi jsou platné k poslednímu prosinci letošního roku, do té doby budou zaměstnanci doma se 60 procenty mzdy, nebo si mohou vybrat dovolenou. Mlékárna je v regionu jedním z největších zaměstnavatelů.

Firma za mléko neplatila dva měsíce

Podle zemědělské společnosti ZEM Nový Bydžov, která byla jedním z největších dodavatelů Promilu, by byl návrat s dodávkami do Promilu složitý. "Všichni již dodáváme do jiných mlékáren, se kterými máme podepsané smlouvy," řekl ředitel ZEM Miroslav Bárta. ZEM mléko od minulého pátku dodává mlékárně Müller u německých Drážďan.

Farmáři zastavili dodávky proto, že jim Promil dlužil za mléko déle než 60 dní. [celá zpráva] Celkový dluh mlékárny vůči farmářům údajně činí až 180 miliónů korun.

Mlékárna patří do skupiny Promil spolu s Krkonošskými sýrárnami v Jičíně a Tavírnou sýrů Nymburk. Celý holding zaměstnává asi 540 lidí.