Na poslední chvíli, koncem minulého týdne, podala nabídku i finanční skupina Penta, která je ochotna zaplatit 11 miliard korun. Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinace však vláda její nabídku zvažovat nebude. "Byla schválena exkluzivita pro ČEZ," řekl Právu Mravinac. Ministerstva průmyslu a obchodu a financí si nechala vypracovat nezávislý odborný odhad částky, kolik by mohla za doly získat. Podle dobře informovaného zdroje se výše odhadu pohybuje okolo 9 miliard korun.

Penta však nabídla více. "Poslali jsme oficiální dopis s nabídkou. Financování máme zajištěno částečně z vlastních zdrojů a částečně od mezinárodních bank," řekla Právu mluvčí Penty Jana Studničková. Mezi banky, které měly již v minulosti vstup Penty do dolů financovat, patří i Credit Siusse First Boston (CSFB). Ta však podporu případné investice odmítla.

"Jednoznačně respektujeme rozhodnutí vlády, která udělila exkluzivitu k jednání s ČEZ, a určitě nepodporujeme žádnou jinou nabídku," řekl Právu šéf CSFB pro střední Evropu Michal Šušák.

Výši nabídky Penty se odborníci podivují. Podle Daniela Křetínského ze společnosti J&T, jež loni tendr na doly, který později vláda zrušila, vyhrála, je částka 11 miliard překvapivě vysoká. "Pokud by zájemce chtěl dodržet kontrakty mezi ČEZ a Severočeskými doly na odběry uhlí, je nabídka 11 miliard přestřelená. Rámcový kontrakt mezi ČEZ a doly totiž obsahuje i konkrétní cenový vzorec, který určuje, jak by se měl vyvíjet růst ceny uhlí. Ten by měl být velmi mírný, a proto není odůvodněna tak vysoká nabídka," řekl Právu Křetínský.

Odbory dolů preferují ČEZ

Odbory mají na jméno nového majitele Severočeských dolů neměnné stanovisko. "Pokud vláda rozhodne o prodeji, preferujeme ČEZ. Je to největší odběratel uhlí ze Severočeských dolů a vlastní v nich už téměř 38 procent akcií. ČEZ uzavřel s doly dlouhodobou smlouvu na odběr veškerého uhlí do roku 2052. To je pro nás garance, že pokud získá doly, bude provádět nutné investice na dolech a zároveň bude garantována zaměstnanost. Jiná firma nám takové garance dát nemůže," řekl Právu předseda severočeských odborů pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Miroslav Tlapák.

Pokud by vláda nabídku ČEZ schválila, musí transakci ještě schválit antimonopolní úřad a Evropská komise. "Musíme prověřit, zda nedošlo k udělení veřejné podpory. Pokud by cena dohodnutá mezi vládou a ČEZ nedpovídala ceně tržní, můžeme rozhodnout, že transakce není v pořádku nebo že cena není dostatečná," řekl Právu šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Dnes se nebude obchodovat s akciemi společnosti Severočeské doly na pražské burze ani v mimoburzovním RM-Systému. Oba organizátoři trhů rozhodli o pozastavení obchodů kvůli projednávání privatizace této uhelné firmy vládou. Předpokládá se, že v pátek bude možné akcie Severočeských dolů opět prodávat a nakupovat.