Aerolinie zavedly palivový příplatek loni na podzim, od té doby se už několikrát zvýšil. Letos to bylo v dubnu a také v červenci.

"Extrémní výše cen ropy nám zvýší náklady na letecké palivo při současných cenách více než o miliardu korun oproti schválenému finančnímu plánu. Všechna cenová opatření provádíme až po důkladné analýze trhu s tím, že na cestující se snažíme přenést pouze malou část zvýšených nákladů," řekl k navýšení viceprezident ČSA pro obchod Bohuslav Šantrůček.

Náklady na palivo jsou jedním z největších výdajů aerolinek, nejen těch českých, podobný příplatek má v Evropě většina dopravců.

Aerolinky při jeho zavádění tvrdily, že příplatek je pouze dočasný, dokud neklesnou ceny ropy, nyní se s ním ale už automaticky počítá. Ropa na světových trzích naopak dlouhodobě roste, nyní stojí kolem 65 dolarů za barel, když se příplatek zaváděl, byly kolem 40 dolarů.

ČSA na drahá paliva doplácejí svým ziskem, loni na ně mimořádně vydaly 900 miliónů korun a jejich zisk byl pod očekávání. Letos se předpokládá, že budou právě kvůli palivům ve ztrátě.