"Zaměstnanci Ředitelství silnic a dálnic ČR nejsou jediní, kdo se snaží uzavřít smlouvy na pozemky pro dálnici, která se má začít stavět již příští rok," uvedl Hoření s tím, že majitele pozemků oslovují spekulanti s nabídkou na jejich odkup. Hrozí tak, že se bude opakovat situace podobná té v případě dálnice D5 či D11.

"Nějací dva lidé z Brna mi nabízeli odkup mého pozemku. Kvůli nízké ceně jsem neprodal, ale kdyby byla vyšší než ta, co mi nabízí ŘSD, pozemek by byl již jejich," řekl podle Hořeního majitel jednoho z dotčených pozemků z Lovosic.

Trasa dálnice D8, která bude v Německu navazovat na rozestavěnou dálnici A17 do Drážďan, je již pevně stanovena. Příští rok by měl být dokončen 23,4 km dlouhý úsek z Ústí nad Labem na německou hranici u Petrovic. Jeho součástí je i tunel Panenská, který se s délkou dva kilometry stane nejdelším dálničním tunelem v zemi.

"V každém případě po rozhodnutí kraje zástupci sdružení velmi otevřeně prezentovali, že budou výstavbu blokovat všemi možnými způsoby, máme proto obavy, že tyto snahy o získání pozemků souvisí se stále stejnými ekologickými sdruženími," uvedl generální ředitel ŘSD ČR Petr Laušman.