Dvaačtyřicetiletý Chodorkovskij odmítl jíst minulý víkend. Řekl, že nepozře nic do doby, než stráž pustí Lebeďěva.

Ten je na tom zdravotně velmi špatně, přesto ho stráž umístila na samotku do místnosti, která má jen tři metry čtvereční. Údajně odmítal chodit na společné procházky v areálu věznice a slovně napadl dozorce. Vycházky jsou podle řádu dobrovolné, Lebeděvovi navíc nedělaly dobře právě kvůli špatnému zdraví.

Oba muži byli odsouzení v květnu, odvolací řízení proběhne v září. Obhájci ale nečekají, že by uspěli, chtějí se proto obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Světoví pozorovatelé a ruská opozice se svorně domnívají, že Kreml udělal s Chodorkovským demonstrativní proces, trestá jej za to, že se dovolil postavit se v prezidentské kandidatuře Putinovi.

Bývalý nejbohatší muž v Rusku byl majitelem firmy Jukos. Odsouzen byl za to, že údajně zmanipuloval prodej chemičky na začátku 90. let.

Chodorkovskij měl ve věznici Matrosskaja tišina nejprve samostatnou celu, pak jen přestěhovali do cely spolu s dalšími 12 vězni. Ruská opozice uvažuje o tom, že Chodorkovského nominuje ve volbách. Ty by ale musely proběhnout předtím, než bude rozsudek pravomocný.