Obchodník s cennými papíry Patria Finance zvýšil cílovou cenu akcií ČEZ z 515 Kč na 639 Kč a zvýšil také doporučení z "držet" na "koupit". Jde zatím o nejvyšší cílovou cenu na tyto akcie od analytiků makléřských firem. Některé z nich však oznámily, že ji budou brzy revidovat.

KCP bude o Unipetrolu rozhodovat déle

Návrat na výsluní se podařil Unipetrolu. Jeho akcie zpevnily o 3,12 procenta na 193,09 Kč. Trh netrpělivě čekal na zprávu KCP, zda schválí nabídku majoritního vlastníka PKN na odkup, nebo zda prodlouží lhůtu posuzování. Komise nakonec lhůtu prodloužila do středy 31. srpna. S právem účasti na mimořádné valné hromadě 6. září mohou počítat investoři, kteří tyto cenné papíry nakoupí do 26. srpna.

Podle informací Atlantiku FT požádal ve středu PKN Orlen Komisi pro cenné papíry o hlasovací práva na tuto mimořádnou valnou hromadu. Atlantik soudí, že se PKN bojí neschválení návrhu na odkup za 135 Kč, na valné hromadě by tak totiž nemohl hlasovat.

Akcie CME (CETV) posilovaly po zvýšené poptávce na trhu Nasdaq, a to až o 1,92 procenta na 1275 Kč. Cenné papíry realitní firmy Orco zvýšily svůj kurs o 0,55 procenta na 1456 Kč. Index PX 50 vzrostl o 0,36 procenta na 1310,2 bodu, což je další z dlouhé řady letošních nejvyšších hodnot hlavního burzovního indexu.

Vláda ve středu schválila návrh ministra financí Bohuslava Sobotky na sloučení.dozoru nad českým finančním trhem již příští rok v dubnu. Ze současných čtyř institucí, které na domácí finanční ústavy dohlížejí, zůstane jen jediná - Česká národní banka (ČNB). Ta kromě bank převezme pod svá křídla i odhled nad ostatními částmi finančního trhu.

Evropa jde dolů

Velké evropské burzy pokračovaly v poklesu. Akcie leteckých přepravců oslabovaly po růstu ceny ropy nad úroveň 66 dolarů za barel. Pokles zaznamenaly také důlní firmy přes vynikající výsledky hosdpodaření. Investoři se obávají zpomalení růstu poptávky, firmy však stále spoléhají na růst čínské ekonomiky.