Z vyhlášení veřejné soutěže v Obchodním věstníku vyplývá, že stát i ČSPL považují stavby v Hamburku za své vlastnictví. ČSPL, která byla původním nájemcem území, se domnívá, že budovy byly součástí privatizačního projektu při odstátnění bývalé ČSPLO. Správce je proto při krachu ČSPL v srpnu 2001 zahrnul do konkurzní podstaty firmy. Stát to ale loni v září zpochybnil a podal žalobu. Opírá se přitom o stanovisko Fondu národního majetku, podle kterého budovy nepřešly v rámci privatizace ČSPLO na ČSPL. Soud zatím nerozhodl.

Stát také firmě na začátku loňského roku vypověděl nájemní a podnájemní smlouvu na pozemky v Hamburku. "Bereme to, nicméně stále tvrdíme, že na pozemcích máme stavby, které jsou naše," řekl dnes ČTK konkurzní správce ČSPL Aleš Klaudy. Mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová ČTK řekla, že vyhlášení soutěže bylo nezbytné kvůli znehodnocování majetku v Hamburku a závazkům ČR vůči Německu a městu Hamburk.

Potenciální zájemci jsou podle ní o majetkoprávních sporech informováni. Smlouvy také zajistí, že stát nebude novým nájemcům platit náhradu škod v případě, že spor o budovy s ČSPL prohraje, dodala. Klaudy se ale nad vyhlášením soutěže podivil. "Nevím, jak chce stát pronajímat stavbu, která je podle našeho názoru ve vlastnictví ČSPL. My ji rozhodně nemíníme vyklidit," řekl ČTK a dodal, že chce od státu za majetek v Německu a infrastrukturu na Labi 35 milionů korun.

Podle Roubcové i Klaudyho není vyhlášení soutěže překážkou pro vzájemnou dohodu. Zájemci o pronájem majetku v Hamburku musí složit jistinu půl milionu korun. Konečný termín pro přihlášky je 22. května.