Nový termín minimálního trvání stávky je do deviti hodin večer. Mluvčí České správy letišť Anana Kovaříková už ale informovala, že z Prahy neodletí ani letadlo British Airways, které má podle plánu startovat zítra v 7:45. Letadla neodletěla ani ve čtvrtek večer, ani dnes. Jiné společnosti do Londýna létají, i když na jiná letiště.

Podpora propuštěným

Zaměstnanci britského dopravce stávkou chtějí podpořit zaměstnance firmy Gate Gourmet, která pro British Airways zajišťuje jídlo a jiné služby na palubách letadla. Ve vrcholné letní sezóně se stávka dotkne nejméně 70 tisíc lidí.

"Je to obrovské rozčarování, že jsme se dostali do zmatků kvůli něčemu, co s British Airways nesouvisí a poškodí to tisíce lidí, kteří chtěli odletět na své zasloužené dovolené," řekl ředitel dopravce Rod Eddington.

Firma sama ve čtvrtek zrušila 62 letů na krátké tratě a 44 letů dálkových plus další. Zrušeny jsou i lety, které na ně navazovaly. Ve čtvrtek neodletěla ani dvě její letadla z pražského ruzyňského letiště. V pátek Ruzyně neodbaví tři lety do Londýna v 7:45,12:40, 18:55 a nepřiletí dva lety, v 11.45 a 17.55. Novinky o tom informovala mluvčí České správy letišť Anna Kovaříková. Podle informací ČSA létají jejich letadla na jiná letiště, a lety se proto neruší.

Problémy mají i jiné společnosti

Postiženy i lety jiných společností, které jindy na letišti přistávají. Nyní jsou odkláněny jinam, ale mnoho letů je i tak zrušeno. Nejvíce se nefunkční letiště dotklo společností Sri Lankan Airlines, Finnair, Qantas nebo British Meditrranean Airlines.

Vedení firmy vyzývá lidi, aby na Heathrow nejezdili, protože stávka skončí nejdříve v šest hodin londýnského času. Lidé mají zatelefonovat do kanceláří firmy a informovat se o jiném termínu odletu. "Snažíme se lidi vozit domů nebo jim sehnat hotel," řekl mluvčí firmy.

Propuštěno 800 lidí

Za nynější problémy mohou spory mezi vedením a odboráři firmy Gate Gourmet, která zajišťuje na palubách letadla občerstvení během letu. Firma má finanční problémy a rozhodla se propustit 800 svých zaměstnanců. Ostatní proto začali nečekaně stávkovat a pracovníci British Airways je chtějí podpořit. Vzhledem k tomu, že s nimi denně pracují, k nim mají velmi blízko.

"Chce s odborářskou organizací spolupracovat, ale musí pochopit, že pokud máme existovat, musíme ty lidi propustit," řekl Andy Cook z firmy Gate Gourmet.