Uvádí se to v prohlášení, které odbory vydaly na pátečním mimořádném zasedání Podnikové odborové rady (POR) a jejího krizového štábu. Odbory již na jednotlivých provozech ustavily stávkové výbory. Podle místopředsedy POR a šéfa krizového štábu Jaroslava Marka je podpora stávky ze strany zaměstnanců velká.

"Samozřejmě však nemůžeme na hodinu zastavit práci na všech provozech, nejde to například na koksovně a ocelárně. Je to výstražná stávka, jejím smyslem není poškodit společnost Ispat Nová huť," řekl. Stávkovat se bude na provozech, kde práci zastavit lze. "Včera jsem byl na odborové konferenci na jednom z provozů a mnozí lidé, kteří mají v den stávky odpolední nebo noční směnu, jsou nešťastni, že nebudou stávkovat, protože stávka se uskuteční od 9 do 10 hodin," podotkl Marek.

Dodal, že odbory proto dělají také petici, aby podporu stávce mohli vyjádřit i ti zaměstnanci, kteří právě nebudou mít dopolední směnu. "Nacházíme se v regionu, kde je kritická míra nezaměstnanosti. V současné době není naděje na vstup nových investorů. Realizace slibovaných projektů na tvorbu nových pracovních míst se nedaří. V současné době není nutné, aby INH zbytečně ještě více prohlubovala již tak vysokou nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji. Požadujeme, aby snižování počtu zaměstnanců v INH probíhalo na základě objektivních podkladů a analýz," uvádějí odbory ve svém prohlášení.

Podle odborových předáků jednou z ověřených a využívaných metod, jak omezit snižování počtu zaměstnanců, je zkracování pracovní doby. "Chceme postupně zkracovat délku pracovního týdne, abychom omezili počet zaměstnanců, kteří by museli být propuštěni. Z výroků vedení INH se dovídáme, že je náš požadavek nereálný, a že nelze požadovat vytváření "umělých" pracovních míst na úkor produktivity práce." "Ustanovili jsme stávkové výbory, stávkové hlídky, jednáme s policií. Upozorňujeme také obchodní partnery, aby v době výstražné stávky do podniku nejezdili, protože brány budou zataraseny," dodal Marek.