Do nošovické zóny hodlala vstoupit jihokorejská automobilka Hyundai, ale kvůli její nepřipravenosti ztratila zájem na severní Moravě investovat.

"Připravujeme návrh, aby se v Nošovicích připravila podstatně menší plocha, a to maximálně do sto padesáti hektarů. Pak by se tam totiž mohla průmyslová zóna začít připravovat už letos," řekl zástupce moravskoslezského hejtmana Josef Jalůvka.

Kraji nic jiného ani nezbývá, protože na výkup nošovických pozemků podle původních plánů nejsou peníze. A to i přesto, že vytvoření zóny v Nošovicích přesně před rokem schválila vláda a slíbila tehdy dát na její vybudování 550 milionů Kč. Peníze ale zatím na severní Moravě nikdo neviděl a letošní státní rozpočet s nimi ani nepočítá. Tento týden navíc vláda rozhodla, že stát bude 500 miliony z větší části ještě letos financovat jinou strategickou průmyslovou zónu v severočeském Žatci.

Zemědělci nechtějí prodat pozemky

Nošovický projekt má ale ještě jiné problémy. Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice drží v plánované velké průmyslové zóně část pozemků a tvrdošíjně je odmítá prodat. "Když se tu postaví fabrika, zkrachujeme. Zastavět tuto půdu je barbarství," řekl agronom družstva Stanislav Vícha. "Pochopili jsme, že dohodnout se s družstvem na prodeji nelze. Navrhneme zónu nově tak, abychom se bez jejich pozemků obešli," sdělil Jalůvka.

Největším problémem nošovické zóny je ale fakt, že i když agentura CzechInvest tuto lokalitu už skoro dva roky investorům nabízí, nenašla zatím jediného vážného zájemce. "Zájemci o tak velkou zónu, jakou jsme v Nošovicích plánovali, prostě nejsou. Menší plochy by se ale mohly prodat," tvrdí Jalůvka. (ČTK)