Vládní návrh předpokládal, že krabička cigaret podraží o 3,50 až 5 korun. Cena nejběžnější značky - Petra - měla podražit ze 40 na 44 korun. Cena za půllitr běžné 40procentní lihoviny se měla zvýšit asi o osm korun. Novela měla také zakázat prodej tabákových výrobků a alkoholických nápojů na tržištích a ve stáncích.

"Zamítnutí je nepříjemné pro spotřebitele i výrobce cigaret, protože bude znamenat rychlejší tempo růstu spotřebních daní než jsme chtěli. KSČM a ODS hlasovaly proti zájmům spotřebitelů. Je to destruktivní přístup," řekl po jednání ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle jeho slov se spotřební daně zejména u tabákových výrobků v ČR musí postupně přibližovat úrovni v zemích Evropské unie a neschválení návrhu znamená zpoždění v nastartování tohoto nezbytného procesu. Sobotka předpokládá, že ministerstvo financí v průběhu několika týdnů připraví pro vládu novou verzi, která bude obsahovat prakticky totožné návrhy.

ODS se bojí konkurece ze Slovenska a Polska

Nespokojen byl i zpravodaj Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). "Cenový skok, který musí kvůli odložení problému nastat, je něco, co ekonomika a spotřebitelé nemají rádi," řekl Právu.

Opozice se postavila například proti zákazu prodeje tabákových a alkoholických výrobků na tržištích a ve stáncích. Cigarety a tabák by se podle novely nesměly prodávat ani v stáncích s novinami, ve stáncích na stadionech, či koupalištích. Ministr Sobotka s odmítnutím nesouhlasí. "Bylo to významné opatření, které mělo přetnout jednu z distribučních linií pro nekolkované cigarety a alkohol, který je vyroben z nedaněného lihu," uvedl.

Poslanci ODS se postavili proti zvýšení daně z lihu. Podle jejich slov by to podpořilo dovoz alkoholu ze Slovenska či Polska a brzdilo podnikání. Zvýšení spotřebních daní mělo letos přinést do státní kasy nejméně 1,5 miliardy korun.