Pro přímé zadání zakázky se ministerstvo podle ministra obrany Karla Kühnla (US-DEU) rozhodlo po poradě s právníky. Armáda o tom, že zakázku zadá přímo Tatře, uvažuje už dlouho. Otázkou bylo, zda se nákladní vozy dají označit za vojenský materiál, na který se vztahuje výjimka z povinnosti vypisovat výběrové řízení. Právníci nyní řekli, že je to v souladu s evropským právem.

Ministerstvo obrany chce asi 550 aut nakoupit v letech 2006 až 2011, dalších 400 později. Nová auta by měla nahradit staré vozy Praga V3S.

O pořízení nových vozů uvažoval už v roce 2004 tehdejší ministr obrany Miroslav Kostelka. Vláda už tehdy jednala o tom, že by to měly být právě vozy Tatra. Odůvodnila to tím, že by stát měl podporovat české firmy. Teprve potom kabinet zjistil, že by takové rozhodnutí mohlo být v rozporu s právem EU.

Další velká zakázka

V poslední době je to už druhá velká zakázka, pro kterou se armáda rozhodla. Chce koupit i osmikolové transportéry, které nahradí stávající zastaralé OT-64.  V tomto případě ale probíhá řádné výběrové řízení, přihlásily se desítky firem. Za 234 transportérů je armáda ochotná dát přes dvacet miliard korun. [celá zpráva]