V porovnání s loňskem jsou lidé mírně pesimističtější. Zatímco loni si čtyři procenta lidí myslela, že není problém najít v místě bydliště dobrou práci, letos si to myslí tři procenta.

O tři procenta klesl i počet lidí, kteří si myslí, že práci v jejich bydliště sice najít jde, ale není podle jejich představ. Před rokem tento názor zastávalo 49 procent osob, nyní je to 46 procent.

Najít jakoukoli práci je těžké pro 37 procent Čechů. V květnu 2004 to bylo 35 procent Čechů. O procentní bod, ze šesti na sedm, se zvýšil i počet lidí, kteří si myslí, že tam, kde žijí, se práce sehnat nedá.

Je problém najít práci v místě bydliště (v%)
. květen 2004 květen 2005
není žádný problém najít vhodnou práci 4 3
je možné najít jakoukoliv práci, ale je těžké najít vhodnou práci 49 46
je těžké najít jakoukoliv práci 35 37
je nemožné najít jakoukoliv práci 6 7
neví 6 7
zdroj: CVVM

"S tvrzením, že v místě bydliště je těžké či nemožné najít jakoukoliv práci, souhlasili častěji obyvatelé Pardubického a Moravskoslezského kraje," uvedl Jan Červenka z CVVM. Na druhou stranu za snadné označují hledání práce nejčastěji lidé v Praze.

Více lidí myslí, že o práci nepřijdou

CVVM také zkoumal, jestli lidé myslí, že o svou práci přijdou. Necelá polovina, 49 procent, považuje za nepravděpodobné, že by o práci přišli. O osm procent méně lidí (39%) si myslí, že je pravděpodobné, že o práci přijdou.

"Ztrátu svého zaměstnání častěji pokládají za pravděpodobnou lidé se základním vzděláním, obyvatelé Moravskoslezského kraje a respondenti z dělnických profesí," uvedl Červenka. Častěji se k tomuto názoru uchylují také ti, kteří už o práci jednou přišli.