Vláda podle očekávání udělalila českému energetickému gigantu exkluzivitu v jednáních o prodeji státního podílu v Severočeských dolech.

Nejvíce zpevnil Unipetrol, a to o 2,55 procenta na 153,04 Kč. Dopoledne se zlepšovala i Erste Bank, ale odpoledne se jí už tak nedařilo. Rakouský peněžní ústav posílil o 0,25 procenta na 1221 Kč.

Komerční banka oslabila o 1,07 procenta na 3134 Kč, korekcí prošel také Philip Morris, který sestoupil o 0,94 procenta na 19 145 Kč. Index PX 50 klesl o 0,10 procenta na 1237,2 bodu.

Komise pro cenné papíry (KCP) nejpozději příští týden zřejmě schválí cenu 456 korun pro povinnou nabídku odkupu akcií Českého Telecomu, kterou navrhla španělská Telefónica. Shodují se v tom ekonomové, které oslovila ČTK. Komise má rozhodnout již ve čtvrtek, ale verdikt může odložit o dalších pět pracovních dní. Podle ekonomů poměrně nízká navržená cena signalizuje, že Telefónica nechce stáhnout akcie Telecomu z trhu. Telecom ve středu oslabil o 0,56 procenta na 461,40 Kč.

Evropa posilovala ke konci seancí

Česká spořitelna nabízí další zajištěný fond, tentokrát ESPA-ČS zajištěný fond 7. jeho prodej potrvá do 28. srpna. Výnos fondu se řídí vývojem kursu akcií velkých 25 firem ze světa i z ČR, každoroční zhoodnocení může být až 8 procent. Investuje se na pět let, výnosy v jednotlivých letech se zamykají. Vstupní poplatek nulový, výstupní max. 5 procent jen při předčasném prodeji. Minimální investice je 5000 Kč.

Evropské burzy posilovaly zejména ke konci seancí. Ropné firmy zpevnily po růstu ceny ropy, výrobcům automobilů pomohly příznivé červnové údaje o počtu prodaných vozů. Akcie BMW posílily o 0,9 procenta.