Kromě dopravních prostředků se daří také těžbě nerostných surovin jako je kaolin nebo síra a výrobě doplňků z pryže. ČSÚ zmiňuje například okenice, rolety nebo gumové hadice. Úspěch těchto firem potvrzuje také fakt, že v těchto oborech na rok nejvíce stoupl počet zaměstnanců.

Dlouhodobě se nedaří textilnímu a kožedělnému průmyslu, k nim se stále více se špatnými výsledky připojuje výroba kovů a jejich zpracování a také rozvod elektřiny, plynu a vody

Ekonomové se shodují, že růst nebyl tak vysoký jak předpokládali a číslo spíš zklamalo. Více si slibovali od rozjezdu automobilky TPCA. Vladimír Pikora z Volksbanka ale upozornil, že částečně na vině vysoká srovnávací základna z loňska. "Za zpomalením průmyslové výroby nestály ani tak problémy odvětví, jako spíš vysoká srovnávací základna v loňském roce, kdy produkce rostla dvouciferným tempem. Z takto vysoké srovnávací základny se roste těžko," uvedl Pikora.

Vyšší tržby

Tržby průmyslových podniků se zvýšily o 7,5 procenta. Výrobci dopravních prostředků vydělali dokonce o 22,6 procenta více než v roce 2004. Podnikům vyrábějícím zboží z plastů a gumy stouply tržby o 14 procent.  "Tržby rostou rychleji než výroba, tudíž podniky nevyrábí na sklad," řekl analytik České spořitelny David Navrátil

Na výdělcích podniků v ČR se většinovou mírou podílejí firmy se zahraničním vlastnictvím. Jejich podíl je 55, 1 procenta. Na tržbách z vývozu do zahraničí se v českém průmyslu podílejí dokonce 73 procenty.

Zakázky na nové zboží stagnují

V porovnání s loňskem klesl počet uzavřených zakázek, firmy se zavázaly vyrobit další zboží v hodnotě 115,8 miliardy korun. Loni to bylo asi o procento více. "Největší hodnoty nových zakázek ze zahraničí byly uzavřeny v odvětvích výroba radiových, televizních a spojových zařízení a přístrojů (růst o 28 procent)," uvedl ČSÚ. jen polovinu zakázek, co loni mají například výrobci zdravotnických a optických přístrojů.