Audit, který vypracoval společnost Deloitte, měl odhalit, kteří lidé na ministerstvu jsou zbyteční, protože vykonávají například tutéž práci, případně poradit, jak má úřad reorganizovat své útvary, aby nedělaly totéž.

Asi 170 zaměstnanců odejde ještě letos. Závěry auditu představil Sobotka ve čtvrtek. Za audit zaplatil stát společnosti Deloitte téměř 17 miliónů korun. Nová jednodušší struktura ministerstva bude nastavena od 1. října. Polovina jejich platů se přerozdělí mezi ostatní pracovníky, kteří si tak polepší. Resort také zvýší výdaje na jejich vzdělávání.

Na počátku příštího roku na resort přejde několik desítek lidí ze zaniklého Fondu národního majetku a experti na celní legislativu z Generálního ředitelství cel. Zároveň odejdou pracovníci dohledu nad finančním trhem do Komise pro cenné papíry. Počet zaměstnanců výsledně poklesne o dalších 15 lidí.

Paroubek další audity nechce

Ke konci příštího roku by se měli s prací na ministerstvu rozloučit poslední přebyteční zaměstnanci a počet pracovníků by se měl snížit na finálních 1221. "To by měl být stav, který by byl do budoucna udržitelný," řekl Sobotka.

Obdobná kontrola na slovenském ministerstvu financí vedla před dvěma lety k poklesu počtu úředníků téměř o třetinu. Ambicí Sobotky bylo původně připravit pilotní audit, poté by následovaly audity na dalších ministerstvech a jiných státních úřadech. Proti auditům se však postavil premiér Jiří Paroubek.

Ve státní sféře nyní pracuje asi 450 tisíc lidí. Podle vládního plánu měly loni všechny státní úřady snížit počet úředníků o dvě procenta. Nařízení nesplnila ministerstva vnitra a práce a sociálních věcí, Národní bezpečnostní úřad, Ústavní soud, Akademie věd a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. [celá zpráva] Dvě procenta zaměstnanců musejí úřady propustit i letos a příští rok.