Obě povinnosti plynou ze směrnic EU, které se ČR zavázala dodržet. Přenositelnost čísel je již schválena v zákoně, operátoři ale mají na její zavedení čas do ledna roku 2006.

Komise ve zdůvodnění uvedla, že přenositelnost mobilních čísel měla být v ČR zajištěna od okamžiku vstupu do EU, tedy od loňského května. Upozornila, že tato služba měla být funkční do šesti měsíců poté, kdy Český telekomunikační úřad určil podmínky takového kroku. Mělo se to stát do konce letošního června. Učiněno tak ale nebylo.

Česká republika má nyní dva měsíce na to, aby komisi odpověděla, zdůvodnila chybu a řekla, jak ji hodlá napravit. Pokud komisi odpověď neuspokojí, zašle státu tzv. odůvodněné stanovisko, které je posledním stupněm procedury pro porušení práva před stížností k Evropskému soudnímu dvoru. Komise ve čtvrtek poslala varování kvůli telekomunikačním prohřeškům 11 státům. V této oblasti vede už 80 řízení, některá skončila před soudním dvorem.

V seznamech i mobily

Telefonní seznam, který každý rok dostávají lidé, kteří mají pevnou linku, by měl v budoucnu obsahovat i mobilní čísla. Tato povinnost začala platit také se vstupem země do EU a komisi vadí, že ČR ji zatím neuvedla v život. Podobnou výtku dostane i Slovensko.

Mobilní čísla se do veřejných telefonních seznamů dostanou možná už příští rok. Závisí to na tom, jak se operátoři dohodnou, která čísla uvolní. Například čísla předplacených karet zveřejnit nelze.