Nezaměstnanost v ČR byla v květnu 8,6 procenta. Bez práce bylo 494 576 lidí. V přepočtu to znamená, že stát na půl miliónovou armádu nezaměstnaných dá ročně 85 miliard korun.

Do částky, kterou ministerstvo na výdaje za nezaměstnané počítá, patří kromě podpor také platby za sociální a zdravotní pojištění a také výdaje na tzv. aktivní politiku zaměstnanosti. Do té patří rekvalifikace, tvorba míst na veřejně prospěšné práce a také investiční pobídky pro zaměstnavatele na tvorbu pracovní msít. Zaměstnavatelé v místech s vysokou nezaměstnaností mohou na jedno místo dostat až 200 tisíc korun.

O 200 miliónů více

Podle mluvčí MPSV Kateřiny Beránkové se i tak vysoké dotace státu vyplatí. "Vzhledem k tomu, že je v zákoně o investičních pobídkách zakotvena podmínka povinnosti udržet pracovní místa minimálně po dobu pěti let, dosahuje úspora prostředků z rozpočtu za toto období 850 tisíc korun," uvedla Beránková. Zaměstnaní lidé do rozpočtu odvádějí daně a pojištění.

Ministerstvo letos dostalo na aktivní politiku nezaměstnanosti od státu 4,056 miliardy korun. Původně to přitom bylo "jen" 3,856 miliardy. Šéf resortu Zdeněk Škromach ale ve středu ve vládě prosadil, aby se suma o 200 miliónů zvýšila. Původně chtěl ještě několikanásobně více, až 700 miliónů korun.