"Chceme proto určitě zachovat systém investičních pobídek, který láká zahraniční investory," uvedl premiér na středečním Žofínském fóru, které bylo zaměřeno na ekonomiku. Chválil ale i současné tempo růstu ekonomiky.

"Máme za sebou šest tučných let, ve kterých se za vlád sociální demokracie zvýšily reálné mzdy o třetinu a ekonomika zrychlila tempo růstu na 4 procenta ročně, a v prvním čtvrtletí dokonce o 4,4 procenta," prohlásil Paroubek. V příštím roce by se podle něho hospodářství mělo dostat na 74,3 procenta průměrného HDP Unie.

Říše snů a fantazie

Ekonom David Marek ze společnosti Patria Finance ČTK řekl, že Paroubkovy představy patří do říše snů a fantazie. Také podle Heleny Horské z České spořitelny je osmiprocentní růst spíše přáním než reálnou předpovědí.

Podle expertů by dosažení průměru EU do roku 2013 bylo možné jen za předpokladu rozšíření unie o další chudé státy, které by statistický průměr srazily dolů.

Zeman prý vládl lépe než Klaus

Tvrdé kritice podrobil Paroubek vlády premiérů Mariána Čalfy a Václava Klause. Počátek transformace ekonomiky počátkem 90. let byl podle něho zbrklou šokovou terapii naordinovanou nezkušenými ekonomickými teoretiky, která prý způsobila zbytečný propad mezd.

Kritizoval rovněž Klausovy úsporné balíčky z roku 1997, které podle premiéra nastartovaly vleklý pokles ekonomiky. Bývalý premiér Miloš Zeman podle Paroubka vládl o třídu lépe než současný prezident.

Paroubek zároveň odmítl, že by ekonomice pomohly radikální reformy, které navrhuje opoziční ODS. Placení škol, zdravotnictví nebo prudký pokles důchodů by podle něj snížily již tak nízké reálné příjmy lidí, které jsou v přepočtu na kupní sílu jen na 35 až 45 procentech průměru EU.

Velkou část Čechů by to tak podle něj poslalo do chudoby, která je nyní v ČR nejnižší v Evropě. "Větší finanční účast obyvatel znamená tahat jim peníze z kapes," řekl.

Firmy z ČR mají šanci v Číně

Také českým firmám se podle premiéra otevírají velké šance na východních trzích, a to zejména v Číně. Paroubek kritizoval ideologickou předpojatost těch, kteří diskusi kolem Číny zužují na otázku dodržování lidských práv, zatímco o velkých podnikatelských příležitostech téměř nemluví.

"Na návštěvě Číny mě doprovázelo sedm podnikatelů. Já doufám, že za dva až tři roky jich se mnou pojede plné letadlo," řekl. Tím naznačil, že by chtěl se sociální demokracií výrazně uspět v volbách v příštím roce a zůstat premiérem.

Uvedl, že na podobné návštěvy letí s německým premiérem či francouzským prezidentem i dvě či tři letadla plná podnikatelů.

České ekonomice by podle premiéra mohlo pomoci i členství v EU. Z evropských fondů by země mohla v letech 2007 až 2013 získat přibližně 1000 miliard korun především na podporu infrastruktury, vzdělání, vědy nebo cestovního ruchu.