Nařízení se dostalo do zákona o registračních pokladnách, který prošel legislativním procesem. Nařízení se řadě politiků nelíbí, ačkoliv pro něj v rámci zákona sami zvedli ruku.

Lze si totiž jen těžko představit, že stánkaři u rychlého občerstvení nebo u stánků se zeleninou budou na každé dva párky v rohlíku a dvě piva vypisovat účtenku. Pokud bude zákazníků v řadě více, čekající to jistě odradí. Účtenku by museli vypisovat i servírky a číšníci. Zákazník by přesně dostal napsáno, co snědl na oběd.

Hlasování v pátek

Proti povinnosti vydávat účtenky při nákupu nad 50 korun se vyslovil i ministr průmyslu Milan Urban. ODS chce ještě na tomto zasedání Sněmovny hlasovat o novele, která by povinnost zrušila. I kdyby se to povedlo, povinnost v pátek stejně platit začne.

Dodatek do novely živnostenského zákona prosadili poslanci rozpočtového výboru při schvalování registračních pokladen, nikdo o něm dlouho nevěděl.

"Rozpočtový výbor Sněmovny v tomto případě nesehrál dobrou roli. Doufám, že zvítězí zdravý rozum a už tento pátek Sněmovna rozhodne ve prospěch našeho původního návrhu živnostenského zákona. Ten nesmyslný paragraf musí zmizet," sdělil ministr Urban.