Cestovní pojištění nabízejí běžné pojišťovny, například Kooperativa, Česká pojišťovna nebo Allianz. Sjednat ho je ale možné například i u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), přesněji u její dceřinné společnosti.

Drtivá většina společností má sazby pojištění rozdělené podle zemí, kam lidé cestují. V levnější skupině jsou evropské země a dále země, které tam sice geograficky nepatří, lidé tam však často jezdí na dovolenou. (např. Turecko, Tunisko, Izrael nebo Rusko). Do druhé skupiny zemí patří zbytek světa. Mnohé pojišťovny z tohoto zbytku vydělují USA. Zdravotní péče je tam nákladná, sazby jsou proto vyšší než jinde.

Klient platí sazbu za den, kterou na cestě nebo v zemi stráví. Zná-li sazbu na den, může si tak snadno výhodnost jednotlivých pojišťoven porovnat. Například Evropská cestovní pojišťovna nemá sazbu za den, ale vždy za několik dní. Například za 1-4 dny platí klient v základní verzi 490 korun, za 5-10 dní pak 1090 Kč.

Denní sazby cestovního pojištění u některých pojišťoven (Kč/osoba/den)
pojišťovna Evropa* svět USA
Pojišťovna VZP 17 51  51
Česká pojišťovna 20 28 32**
Uniqa 17 34 34
Allianz*** 180+40 360+80 600+120
ČSOB Pojišťovna 17 34  64
Pojišťovna Komerční banky 14 28 28
*sazba většinou platí i pro země severní Afriky a Turecko
** kromě USA platí pro Kanadu, Japonsko, Nový Zéland, JAR a Austrálii
***sazba za první tři dny + každý následující den, pojišťovna službu nabízí jako balíček, tedy včetně úrazového pojištění a pojištění zavadel
Zdroj: informace pojišťoven

Lidé většinou volí základní verzi pojištění, tzv. pojištění léčebných výloh, měli by si ale pořádně přečíst, na co všechno se toto pojištění vztahuje, aby pak v nemocnici v zahraničí nezůstali překvapení, že právě na jejich úraz se pojištění nevztahuje. Je dobré si zjistit i výši plnění, tedy do jaké částky pojišťovna výdaje hradí.

Základní pojištění se většinou vztahuje na převoz do nemocnice a hospitalizaci, případně neodkladnou operaci, akutní ošetření u zubaře. Pojištění se vztahuje případně i na převoz nemocného člověka nebo jeho ostatků.

V každém případě je dobré prostudovat podmínky, některé pojišťovny mají například v smlouvě podmínku, že škodu nehradí v případě, že ji klient mohl svým jednáním předpokládat a jednal lehkovážně.

Členství v EU mnoho nezměnilo

I při cestách do zemí EU je lepší pojištění uzavřít. Akutní ošetření v zahraničí sice v zemích EU a ve smluvních státech, například v Chorvatsku nebo Norsku, pojišťovny hradí, ale pacient většinou doplácí spoluúčast. Její výše záleží na systému každé země.Vydat několik stokorun a mít vše bezplatně na místě se rozhodně vyplatí.

Dohody se totiž vztahují jen na něco a například převoz do ČR se může vyšplhat až na statisíce a právě na něj se například smlouvy nevztahují. Stejně tak například na doplatky na léky nebo na ošetření v soukromých zdravotnických zařízení.

Výdaje za základní cestovní pojištění na turistickou cestu na deset dní do evropské země a na tři týdny do země mimo Evropu a USA. (cena za osobu)
pojišťovna 10 dnů v Evropě 3 týdny mimo Evropu a USA limit plnění*
Pojišťovna VZP 170 1071 1,25 mil
Česká pojišťovna 200 588 1 mil.
Uniqa 170 714 1 mil.
Generali 200 840 1,7 mil.
Allianz 460** 1800** není limit
Evropská cestovní pojišťovna 390 2290*** 2,4 mil.
ČSOB pojišťovna 170 714 4,5 mil.
Pojišťovna Komerční banky 140 588 1 mil.
*vztahuje se na cesty po Evropě, u zemí světa může být limit vyšší
** pojištění lze uzavřít pouze jako balíček, v ceně je úrazové pojištění a pojištění zavazadel
***limit plnění je v tomto případě až 5,4 mil. Kč
Zdroj: informace pojišťoven + výpočet Novinek

"Rizikové" jsou i rekreační sporty

Běžné pojištění léčebných výloh se nevztahuje na adrenalinové sporty, mezi ně počítají pojišťovny například paragliding či rafting na divokých řekách. Je možné se na tyto aktivity připojistit, některé společnosti ale neriskují a podobné sporty vůbec nepojišťují.

Některé pojišťovny dokonce odměřují výši hor při vysokohorské turistice. Například v Pojišťovně VZP pokud si turista zvrtne kotník ve výšce do 2000 metrů nad mořem, pojišťovna úhradu platí, pokud je to ale ve výšce nad 2000 metrů, má smůlu. Pro proplacení je potřeba připojištění. Otázkou ale je, jak se pojišťovně může podařit výšku hor v dané nadmořské výšce prokázat.

Do základního pojištění nespadají ani úrazy při vodním lyžování nebo potápění a dýchacím přístrojem, což jsou aktivity, které lidé na dovolené často provádějí.

Lidé se mohou pojistit například i proti tomu, že jejich zájezd propadne, například když těsně před ním onemocní nebo se vážně zraní. Pojišťovny navíc v zahraničí využívají asistenční službu, která zajistí přidružené služby, třeba umožní členům rodiny být v nemocnici s nemocným či zraněným příbuzným. Zajistí například ale i telefonování na účet volaného a zprostředkují i jiné služby. Pro mnoho pojišťoven v ČR zajišťuje tyto služby firma Axa Assistance.