"Stoupá počet lidí, kteří bydlí ve vlastním bytě a naopak klesá počet lidí, kteří žijí v nájemním bytě, ať již obecním, státním nebo družstevním," uvedla Jana Zíková ze společnosti Factum Invenio. Ve vlastním bytě žijí nejčastěji lidé ve větších městech, vlastní dům je logicky typický pro vesnice.

Více než polovina lidí je také spokojena s výdaji, které na bydlení má. Tvrdí, že vzhledem ke kvalitě bydlení je částka, kterou platí, přiměřená. Zhruba stejný počet lidí nechce, aby se nájemné rychle deregulovalo. Většinou si to myslí lidé v Praze, kde je bydlení v bytech s regulovaným nájmem v porovnání s tržním nájmem nejvýhodnější.

Hypotéky jsou dostupné

Lidé si také myslí, že nabídka hypotečních úvěrů v ČR je nyní dostatečná. O sjednání úvěru uvažuje 24 procenta obyvatel. Hypotéka nyní patří mezi jedno z nejčastějších zadlužení domácností, nyní je navíc velmi výhodná. Základní úroková sazba je totiž na historicky nejnižší úrovni, mezi bankami je navíc velká konkurence. Lidé si loni vzali hypotéky za zhruba 50 miliard korun.

Podle analytiků jsou vysoké ceny bydlení dány mimo jiné právě regulací. Deregulováním nájmů by se zlepšil trh s byty a tržní nájem i ceny bytů by klesly.