Zájemce o družstevní byt by měl dát na stavbu bytu příspěvek 20 procent jeho ceny, nové či stávající družstvo by na každý byt dostalo od státu podporu 100 tisíc korun. Dalších až 700 tisíc korun si bude moci družstvo vzít jako úvěr, který pak bude splácet nájemce.

Sama družstva ale se zákonem příliš nesouhlasí. Podle nich mohou dostat peníze ročně jen asi na výstavbu 12 až 15 bytů, pokud má být vše v souladu s pravidly EU. O takovou podporu nemají prý velká družstva zájem. Vyšší dotace by podle předsedy Svazu českých a moravských bytových družstev Víta Vaníčka musela povolit Evropská komise.

Vláda zákonem zamýšlí usnadnit dostupnost bydlení lidem se středními příjmy. Na podporu státu by měli dosáhnout jen lidé, jejichž čistý příjem nepřesahuje měsíčně 18 tisíc korun. Dotace bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení, jejich výši určí vláda později, pokud zákon začne platit.

Zákon do vlády předložil nynější premiér, tehdy ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek, začal na něm pracovat ale už jeho předchůdce, nynější ministr spravedlnosti Pavel Němec.