Škromach pokles o třetinu odvodil od Slovenska, kde podobný systém zavedli nedávno a nemocnost se o třetinu snížila. Ministr to řekl v úterý na setkání se zahraničními investory. Právě je často vysoká nemocnost Čechů při vstupu na český trh trápí.

Odpůrci zákona poukazují na to, že systém zatíží především menší firmy, výhodný není ani pro zaměstnance, protože zaměstnavatel bude mnohem více hlídat, kdo je jak často nemocný. Může se tak stát, že zaměstnanci budou více přecházet nemoci jako je třeba chřipka.

"Systém by měl relativně udržet a zlepšit podmínky těch, kteří jsou opravdu nemocní a na druhé straně by měl vyloučit ty, kteří systém zneužívají," tvrdí Škromach. Dodal, že podvody s nemocenskou dnes dělají jak zaměstnanci, tak firmy. První tři dny nemoci budou zaměstnanci dostávat 30 procent mzdy namísto dosavadních 25 procent. [celá zpráva]

Čeští zaměstnanci byli loni nemocní v průměru necelých 22 dní v roce. Snížení nemocnosti o každý den by podle Škromacha ušetřilo státu jednu miliardu korun. Pokud zákon projde legislativním procesem, začne platit od července 2006.

Peníze na pobídky nejsou

Škromach také řekl, že státu pomalu docházejí peníze, které má k dispozici na investiční pobídky. Podle něj je to tím, že investoři žádají o pobídky nyní, protože se bojí, že pokud volby v roce 2006 vyhraje ODS, pobídky zruší. Škromach bude proto po vládě požadovat, aby na pobídky dala dalších 700 miliónů korun, původně chtěl dokonce 1,5 miliardy korun.

ODS navrhla zrušení pobídek už nyní, ve Sněmovně se ale nesetkala s velkým ohlasem [celá zpráva] , opoziční strana tvrdí, že investory by mnohem více potěšily nízké a přehledné daně než dotace za investici.

Investoři si nyní stěžují, že stát na jejich žádosti o pobídky nereaguje. Důvodem je právě nedostatek peněz na podporu tvorby pracovních míst a rekvalifikace. Investorům se však nelíbí, že s nimi úředníci ani nekomunikují a situaci nevysvětlí.

Sobotkův plán je nereálný

Ministr se také vrátil k plánu svého vládního kolegy Bohuslava Sobotky. Šéf resortu financí se snaží už dlouho prosadit výdajové škrty v letech 2006 a 2007 ve výši 70 miliard korun. Příští rok by měla vláda ušetřit 30 miliardy, nejvíce by utrpělo právě Škromachovo ministerstvo, které nyní polyká největší díl z rozpočtu.

Škrty jsou ale v souladu s tzv. konvergenčním plánem, k němuž se vláda zavázala a na jehož základě přistupuje země k euru k roku 2010.

Podle Škromacha by se plán měl zmírnit. "Výdajovými rámci jsme si trochu moc svázali ruce, a to dobrovolně," řekl ministr. Podle něj bude nutné konvergenční program učinit reálnějším. S tím však Sobotka nesouhlasí. "Našim cílem je dodržet program, ke kterému jsme se zavázali. V příštích dvou letech je potřeba ušetřit asi 70 miliard korun," řekl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Sobotka už dříve řekl, že pokud vláda výdaje nesníží, zabuduje je buď přímo do návrhu rozpočtu, nebo je protlačí přes EU.

Premiér Jiří Paroubek se škrty souhlasí, podle něj by ale neměly být plošné.