Nejvíce oslabily akcie Philip Morris, a to o 1,68 procenta na 17 416 Kč. Firma ztratí odbyt na přepážkách České pošty, kouření na veřejných prostorách se možná omezí zákonem a také její mateřskě firmě Altria se na amerických trzích daří hůře než dosud.

Zentiva začne vyplácet dividendu 24. června, rozhodné datum pro nárok je 17. června. Hrubá didenda je 8 Kč na akcii, postup pro vrácení nizozemské daně lze nalézt na webové stránce firmy.

Majoritní vlastník České pojišťovny, přední česká finanční skupina PPF, chce během tří měsíců vykoupit akcie menšinových akcionářů. Oznámila to ve středu Česká pojišťovna, kterou PPF kontroluje prostřednictvím své divize Cespo. Podrobnosti o výkupu akcií firma zatím neposkytla. Akcie ČP ve středu oslabily o 3 procenta na 16 000 Kč.

Většinoví investoři s podílem více než 90 procent mohou podle nového zákona přinutit menšinové akcionáře k prodeji jejich podílů. Výkup by zřejmě zahájil proces stahování akcií České pojišťovny z pražské burzy. Podobným postupem je ohroženo zhruba 19 emisí víceméně málo obchodovaných akcií na burze. Podle šéfa burzy Petra Koblice odchod každé likvidní emise je ztrátou pro kapitálový trh, a to zejména z pohledu investorů. Vyřazení emise České pojišťovny by nemělo mít na hospodaření burzy zásadní vliv.

Akcie na velkých evropských burzách značně kolísaly. Velké těžařské firmy oslabovaly po rozhodnutí OPEC zvýšit limit těžby ropy, peněžní ústavy však posilovaly po informaci, že italská Banca Popolare di Lodi zvýšila svoji nabídku za převzetí banky Antonventa. ABN Amro, která je rovněž uchazečem o Antonvenetu, zpevnila o 2,5 procenta.