Lucent je předním výrobcem telekomunikačních zařízení a sám už kvůli patentům zažaloval americké výrobce počítačů Dell Computer a Gateway. Microsoft podal žalobu ve čtvrtek u federálního soudu v kalifornském San Diegu a v žalobě se domáhá ochrany řady svých technologií.

Firmy Dell a Gateway totiž Microsoft požádaly, aby je zbavil odpovědnosti, protože si myslí, že se žaloba týká technologií od Microsoftu. "Myslíme si, že jsme nic neporušili a obvinění, která proti nám Lucent vznesl, nejsou opodstatněná," řekl listu mluvčí Microsoftu Jim Desler.

Microsoft chrání spojence

Mluvčí Microsoftu přiznal, že jeho firma podala žalobu proto, aby ochránila oba výrobce počítačů, tedy firmy Dell a Gateway. Softwarový obr chce ale získat i stanovisko soudu k těmto věcem, aby se ujistil, že Lucent už podobnými výpady nebude zastrašovat své konkurenty.

Dell i Gateway jsou jedněmi z klíčových spojenců Microsoftu, protože své osobní počítače prodávají s nainstalovaným softwarem, jehož výrobcem je právě Microsoft. Zástupci Lucentu už Microsoft kontaktovali začátkem tohoto roku a chtěli zahájit jednání, která by stanovila licenční podmínky.