Nahradit má Josefa Bednáře, kterému v září skončí šestileté funkční období.

Soc. dem. může nominaci na šéfa úřadu snadno schválit ve vládě, kde má většinu, ale potřebuje získat souhlas prezidenta, který předsedu na návrh kabinetu jmenuje. ODS jednání s ČSSD o obsazení tohoto postu výměnou za podporu v jiných personálních záležitostech popřela. Vedení soc. dem. se tedy na Pecinovi zřejmě již dohodlo s prezidentem Václavem Klausem. Mohlo by jít o jeden z plodů rychlého usmíření premiéra Jiřího Paroubka a Klause v jejich sporu o euroústavu.

Potvrzují se tak informace Práva, podle nichž mají lidovci přijít o vlivné posty na různých úřadech kvůli chování svého předsedy Miroslava Kalouska v době vládní krize. Pecina včera Právu možnou nominaci nepřímo potvrdil: "Vím o tom, že mě premiér Paroubek i část ministrů považuje za vhodného kandidáta na šéfa antimonopolního úřadu." Dodal, že taková funkce, pokud návrh doporučí vláda, se neodmítá.

"Pokud bych byl jmenován, musel bych ukončit členství v soc. dem.," řekl. Tato funkce je totiž s členstvím v politické straně ze zákona neslučitelná.

Ostatní strany jsou zaskočeny

Kalousek v úterý Právu řekl, že je zprávou o Pecinovi překvapen. Podle svých slov o obsazení pozice v čele ÚOHS ve vládní koalici ještě vůbec nejednali. "Tuto informaci slyším poprvé od vás, proto nemohu říci nic víc, než to, že my nevidíme žádný důvod, aby současný předseda pan Bednář ve své funkci nepokračoval," uvedl Kalousek.

Zaskočen byl i první místopředseda ODS Petr Nečas. "Je to překvapivý krok. Spíš mám pocit, že se jedná o pokus začít před volbami rozmisťovat stranické kádry na klíčové pozice, než o vážnou úvahu obsadit tento post věrohodným člověkem," řekl Právu.

Podle něj by vláda měla takováto rozhodnutí konzultovat s demokratickou opozicí. Nečas upozornil, že ÚOHS má velký vliv na ekonomiku a funkční období jeho šéfa přesahuje rámec jedné vlády.