Podle Sobotky nesmí současné diskuze o euru plánované datum přijetí jednotné měny zpochybnit.  Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn řekl, že pro českou ekonomiku by bylo prospěšné do eurozóny vstoupit.

"Uvidíme samozřejmě, jak bude Evropa vypadat v roce 2008 až 2009. Pak padne to finální rozhodnutí. Ale opakuji: v současné době se na našem plánu přistoupit k euru v roce 2010 nic nemění," řekl Jahn.

Prezident Václav Klaus považuje současné spekulace o jednotné evropské měně za vydírání. Problém eura vůbec nesouvisí s problémem euroústavy. "Někteří eurofilové a eurofanatici rozhodli, že budou hrát dramatickou hru, když se stalo tohle, tak padne euro, udělejme rychle nějaký plán," řekl Klaus při oficiální návštěvě Finska.

Ekonomové tvrdí, že nynější debaty o budoucnosti eura jsou přehnané. Podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové není pro rozpad eurozóny jediný důvod. "Přesněji řečeno, není pro něj důvod o nic větší, než byl již při jejím vzniku. Ekonomové o problému, že eurozóna není optimální měnovou oblastí, věděli a politiky varovali,"sdělila Novinkám Šichtařová.

Maroni chce pro Italy referendum

Současné spekulace kolem eura vyvolalo napětí v EU po nepřijetí euroústavy ve Francii a Nizozemsku. Nespokojenost některých zemí s jednotnou měnou a s politikou centrální banky už ale byla cítit několik měsíců.

Maroni tvrdí, že příčinou neúspěchu italské ekonomiky a její slabé konkurenceschopnosti v rámci jiných zemí EU je především politika Evropské centrální banky. Ta drží úrokové sazby na dvou procentech, což je pro Itálii příliš vysoko. Potřebovala by sazby nižší, aby se růst nastartoval. Dříve, pokud se ekonomice nedařilo, Itálie většinou devalvovala liru, to nyní s eurem udělat nemůže.

"Od přijetí eura uplynuly tři roky (...) a ukazuje se, že stojí v čele ekonomického poklesu, ztráty konkurenceschopnosti a krize zaměstnanosti. Není proto lepší vrátit je alespoň k systému dvojí měny? V Evropě je krásný příklad Velké Británie, roste, rozvíjí se, má svou vlastní měnu," řekl v rozhovoru pro La Republica Maroni.

Více podobných výroků euro poškodí

Ačkoliv je nejistota v další integraci EU příčinou nejrůznějších spekulací, konec eurozóny je spíše zbožným přáním jednotlivců. Většina evropských politiků trvá na tom, že EU normálně dál funguje a spekulace o konci eura jsou nesmyslné. Výroky o konci eura z ústa politických představitelů ale kurz jednotné měny k dolaru poškozují.

"Prohlášení italského ministra financí je populistické a nezodpovědné, může poškodit euro v očích veřejnosti a narušit křehkou rovnováhu finančního trhu. K rozpadu eurozóny není ekonomický důvod. Může však k němu teoreticky dojít z politických důvodů, pokud se budou podobná politická prohlášení množit," sdělila Šichtařová.

Evropská centrální banka na čtvrtečním zasedání navzdory sílící kritice opět odmítla snížit sazby a její šéf Jean-Claude Trichet to v podstatě vyloučil i do budoucna. Myšlenky na rozpad eurozóny zároveň označil za "naprosto absurdní" a přirovnal členy měnové unie k "Aljašce nebo Floridě" v USA. Maroni tvrdí, že právě Trichet je zodpovědný za to, že euro je nepopulární.