Mluvčí ministerstva dopravy Marcela Švejnohová řekla, že konkurenci na trati vítá, na příští rok už ale s dotací na trať počítá s Českými drahami. "Zajištění dopravy Connexem by přicházelo v úvahu až od nového jízdního řádu pro rok 2007," řekla Švejnohová.

Společnost Connex zajišťuje v Česku hlavně autobusovou dopravu, především na Vysočině a ve východních Čechách. V sobotu jezdí z Liberce do Žitavy a provozuje také dvě regionální tratě.

Na trase z Pardubic do Žitavy, chce provozovat osm párů rychlíkových spojů. Dopravu by zajišťovala lehká motorová souprava Siemens Desiro německé dceřiné firmy Lausitz Bahn. Souprava může jezdit až stokilometrovou rychlostí, a doba cestování by se tak měla zkrátit ze současných tří hodin zhruba o 20 minut.

V jízdním řádu pro příští rok mají České dráhy o jeden rychlíkový spoj méně než Connex, jenž jich navrhuje osm v každém směru. Další spojení ale ČD zajišťují vlaky spěšnými a osobními. České dráhy mimo jiné upozorňují na to, že by kapacita vlaku Connexu se 120 místy nemusela v některých časech stačit. "Některé naše rychlíky jezdí se 180 až 200 místy," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.