Soud kdysi nejbohatšího Rusa viní z podvodu při privatizaci a také z daňových úniků. Soudkyně četla text rozsudku každý den jen několik málo hodin, teprve před několika dny přidala na tempu a postupně se dobrala konce asi tisícistránkového fasciklu. Výši trestu ale stále neřekla. Chodorkovskij i jeho kolega Platon Lebeděv, který je souzen ve stejném procesu, se tak trest dozví pravděpodobně v úterý.

Bývalý šéf kdysi největší ruské ropné skupiny Jukos je obviněn, že v roce 1994 zmanipuloval aukci státní firmy na výrobu hnojiv, firmu získal a následně vytuneloval.

Chodorkovskij je ve vazbě od října 2003, kdy ho policejní síly zatkly na letišti. Zároveň se soudním procesem vedly úřady útok proti Jukosu, který obrovskými daňovými požadavky dovedly na práh bankrotu.

Protesty na obou stranách

Podle pozorovatelů je rozhodnutí o vině i trestu naordinováno Kremlem, který tak chce Chodorkovského potrestat za to, že v předcházejících volbách podporoval politickou opozici, například liberální stranu Jabloko.

Před moskevským soudem se během čtení rozsudku konají demonstrace jak Chodorkovského stoupenců, kteří považují proces za zmanipulovaný, tak jeho odpůrců, kteří chtějí, aby dostal co nejpřísnější trest.