Mezi kraji jsou z hlediska uplatnění a nezaměstnanosti velké rozdíly. V celostátním přehledu Práva se dozvíte ne jen jaká je situace ve vašem regionu, ale i to, zda se můžete se svým zaměřením uchytit jinde. Zatímco ze statistiky vyplývá, že čím vyšší vzdělání, tím se hledá práce lépe, v řadě okresech je poptávka hlavně po vyučených, řemeslech a technicích Největší potíže s hledáním místa mají mladí lidé do 25 let.

Nejméně nezaměstnaných je podle statistiky mezi absolventy zdravotnických oborů, naopak nejhůře jsou na tom ve strojírenských, elektrotechnických a učebních oborech. Jak vyplývá ze zjištění Práva mezi kraji, v řade okresech však právě tito absolventi chybí. Poptávka je třeba po technicích. Špatně se uplatňují lidé v zemědělství. Nejlépe získávají práci absolventi vysokých škol. Loni v dubnu jich úřady práce evidovaly 7,7 procenta.

Vyučených bylo bez práce 23 procent, absolventů středních odborných škol 15 procent, gymnazistů šest procent a absolventů vyšších odborných škol téměř 14 procent. Info servis úřadů práce Každý úřad práce má Informační a poradenské středisko (IPS). V něm poskytuje servisní informace a můžete se poradit, jaké jsou šance uplatnit se na trhu práce. Organizují také rekvalifikační kursy, pokud se nechytíte ve svém oboru. Žádané jsou kursy na počítače, účetnictví, kadeřnice, kuchaře a číšníky (mimo kraje, kde se jim těžce hledá práce, viz. přehled o situaci v krajích) či některé technické dovednosti.

Kolik je maturantů
Předpokládáné počty maturantů na gymnáziích, středních odborných školách, na učilištích a nástavbách v letošním školním roce. Celkem se předpokládá, že letos odmaturuje 94 213 středoškoláků. Přitom nejvíce v Praze (14027) a nejméně, 2304 v Karlovarském kraji.
Praha 14027
Středočeský kraj 8105
Jihočeský kraj 6043
Plzeňský kraj 4574
Karlovarský kraj 2304
Ústecký kraj 7101
Liberecký kraj 3315
Královéhradecký kraj 4838
Pardubický kraj 4556
kraj Vysočina 4814
Jihomoravský kraj 11158
Olomoucký kraj 5926
Zlínský kraj 6026
Moravskoslezská kraj 11426
Zdroj:ÚIV

Nárok na podporu není automatický Od loňského října ztratili absolventi škol automatický nárok na podporu v nezaměstnanosti. Získají ji tak jako ostatní nezaměstnaní, tedy pokud za poslední tři roky odpracují nejméně 12 měsíců. Do odpracované doby se jim nebude započítávat doba studia, ale započítají se veškeré pracovní poměry, které budou zakládat účast na sociálním pojištění - tedy brigády, dohody o pracovní činnosti, samostatná výdělečná činnost apod. Jinak budou absolventi sice vedeni v evidenci úřadů práce, ale podporu nedostanou. Neztratí nárok na sociální dávky.

V současné době projednávají poslanci návrh, který by měl stávající poměrně přísné podmínky pro absolventy zmírnit. Navrhuje se zkrátit roční lhůtu na půl roku.

V pátečním Právu najdete:

  • Nástupní platy ve státní sféře a podle krajů
  • Možnosti rekvalifikací
  • Podrobnosti z regionů
  • První práce v datech