České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) chyběly peníze na výplaty důchodů už na konci loňského roku. ČSSZ si tak peníze musela půjčit od České pošty a splatila je letos v lednu. [celá zpráva] Tato suma ve výši 1,8 miliardy korun se na nynějším minusu promítá nejvíc.

Vláda loni na jaře rozhodla, že rodiny s dětmi a důchodci dostanou mimořádnou dávku ve výši 1000 korun jako kompenzaci nákladů na změny DPH v květnu 2004. [celá zpráva]

ČSSZ podle loňského výsledku odhadovala pro letošní rok přebytek na 11 miliard korun. Podle Selicharové teprve v příštích měsících se ukáže, jaký bude celkový vývoj. Zpravidla se ve druhém pololetí příjmy z pojistného zvyšují.

Na důchodové pojištění zaplatili občané letos ke konci dubna 79 miliard korun, což je o čtyři miliardy více než v roce 2004. Na penzích ČSSZ vyplatila téměř o šest miliard více než loni.

Deficit i v účtu nemocenské

Na stav systému sociálního pojištění, který zahrnuje příjmy a výdaje na důchody a nemocenské pojištění, měla výrazný vliv také chřipková epidemie, která si na jedné straně vyžádala vyšší výdaje na dávky nemocenského pojištění, na straně druhé způsobila, že se na pojistném vybralo méně.

Na nemocenské pojištění ČSSZ vybrala k 30. dubnu 11,9 miliardy korun, ale proplatila 12,1 miliardy korun.