I přes nesouhlas kabinetu jde návrh do Sněmovny a čeká ho klasický schvalovací proces. Hlas vlády je v tomto případě jen formální.

Rodiče, jejichž partner alimenty neplatí nyní dostávají od státu tzv. příspěvek na výživu ve výši 330 korun měsíčně.

Poslanci při psaní zákona vycházeli z velmi častě reálné situace, kdy jeden z rozvedených rodičů, který nemá dítě nebo děti na starosti, na ně neplatí stanovenou sumu a soud není schopný peníze vymoci. Zákon má ze státu udělat jakéhosi prostředníka. Peníze by matce vyplatil v zákonem stanovené výši a na druhém z rodičů by je pak vymáhal.

Na "státní" alimenty by měly nárok neúplné rodiny, jejichž příjem nepřesahuje trojnásobek životního minima. Autoři předlohy očekávají, že rozpočet by navrhovaná novinka stála půl miliardy korun ročně. V ČR je asi 340 tisíc neúplných rodin. Nejčastěji je to žena s jedním dítětem.

Co zákon navrhuje
věk dítěte měsíční alimenty od státu
do 6 let 2580
6-10 let 2880
do 15 let 3405
studenti do 26 let 3735

Odpor vlády k novele je už druhým rozhodnutím za posledních několik dní, v němž si stát chrání vlastní pokladnu. Minulý týden vláda odhlasovala novelu zákona o nemocenské, v němž přenesla povinnost platit prvních 14 dní nemoci ze státu na zaměstnavatele. Nemocenská se první tři dny nemoci zvýší z 25 procent mzdy na 30 procent. [celá zpráva]. Zaměstnavatelům za to sníží odvody na pojistném z 3,3 procenta na 1,4 procenta. To by podle kabinetu mělo výdaje zaměstnavatelů kompenzovat.

Dá se ale předpokládat, že pokud zákon projde, zaměstnavatelé si budou nemocnost svých lidí více hlídat a sklony k nemocem budou hrát u příjímacího řízení důležitější roli než dosud.