Návrh nového stavebního zákona, který toto všechno zavádí, schválila ve středu vláda. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, který zákon předložil, počítá s tím, že pokud norma projde v parlamentu a podepíše ji prezident, měla by nová pravidla platit od roku 2006.

Lidé, kteří budou chtít postavit například zahradní domek do velikosti 25 metrů čtverečních, nebudou muset úřadům nic hlásit, podobně to bude například i s menšími zemědělskými objekty.

Stavebnímu úřadu se budou hlásit obytné stavby do 150 metrů čtverečních, nebo stavby do 300 metrů čtverečních, které nejsou určeny k bydlení. Nebude už u nich probíhat stavební řízení. Žadatel jen dodá potřebné dokumenty a počká na vydání souhlasu. Pokud nedostane odpověď do 40 dnů, je souhlas udělen automaticky. Dosud lidé žádali úřad o stavební povolení, proti němu se různé strany mohly odvolávat, pokud se stavbou nesouhlasily a řízení se protahovalo.

Mezi stavby, které stačí jen ohlásit se dostaly například cirkusové stany, haly do 3000 metrů čtverečních které na místě budou maximálně tři roky, a také sjezdy ze silnic vedoucí ke stavbám podél nich.

Výhoda především pro firmy

Z nového zákona budou těžit hlavně stavební společnosti. Zákon výrazně omezuje možnosti napadat stavební řízení a neustále se proti rozhodnutí úřadu odvolávat. Zákon tak reaguje například na problémy s výstavbou dálnic a silnic, kde stavba leckdy stojí, protože na ni není vydáno povolení.

"Urychlení výstavby by znamenalo jednoduší život pro investory i stavební firmy," řekl ČTK mluvčí Metrostavu František Polák. Současný stavební zákon umožňuje řadu odvolání k jednomu problému. "Jedna věc se prošetřuje mnohokrát, to nám připadá nadbytečné," doplnil.

Normu vítají i developerské firmy, které staví rodinné domy na klíč.

Část o vyvlatnění vypadla

Součástí zákona byla původně i pasáž, která měla urychlit vyvlastňování pozemků pro stavby silnic tím, že by je automatcky pokládala za stavbu ve veřejném zájmu. Nakonec ale z návrhu vypadla, protože právě ona by mohla zablokovat přijetí celého zákona v parlamentu.

Nesouhlasí s ní pravicoví poslanci, kteří podobný krok odmítli před několika dny. Skupina poslanců se ve Sněmovně snažila zákon, který by vylastňování zjednodušil prosadit, dolní komora ale nedokázala přehlasovat veto Senátu. [celá zpráva]

Domy staví hlavně mladí a firmy

Stavba rodinných domů je v současnosti v Česku doménou především mladých rodin. Ukázal to průzkum společnosti Ekonomické stavby, podle něhož se majiteli rodinných domů stávají nejčastěji lidé ve věku 31 až 35 let, zatím bezdětní či s jedním dítětem. Jejich měsíční příjem činí nejčastěji 25 000 až 30 000 korun, mají vlastní pozemek a stavbu financují kombinací úvěru a naspořených prostředků.

Nejčastěji volí dům 5+1, roste však i obliba domů se šesti a více místnostmi. Starší generace má raději menší domy. Lidé jsou ochotni za rodinný dům zaplatit kolem 2,5 miliónu korun.