"Návrh zákona nerespektuje nálezy Ústavního soudu," řekl Šimeček v pondělí po skončení čtvrtého zasedání bytové tripartity. Nájmy by se podle něj měly skokově zvýšit na úroveň, která majitelům pokryje oprávněné náklady na opravy a údržbu. Za metr čtvereční a měsíc by nájemce měl podle odborných studií platit zhruba 50 korun, v současnosti je to maximálně 37 Kč.

Šimeček tvrdí, že podle návrhu ministerstva by přechod k fungujícímu trhu s nájemními byty nenastal dříve než za 15 až 35 let podle lokality, pokud vůbec.

O podobě zákona bude ministr Radko Martínek v úterý jednat s představiteli politických stran. Nájmy v bytech s regulovanou činží by se měly podle MMR do roku 2012 zvyšovat až do výše pěti procent tržní ceny bytu. V Praze 1 by to mělo být 3,2 procenta. Martínek uvedl, že je připraven ke kompromisům. Konečné znění návrhu zákona by mělo být hotovo v příštím týdnu.

S prvním zvýšením nájmů ministerstvo počítá 1. října 2006. Martínek zároveň nevyloučil, že by regulované nájmy mohly vzrůst dříve. Záležet bude na tom, jak rychle se zákon podaří schválit.

Problém regulace nájemného se v České republice týká zhruba 750 000 bytů, tedy téměř pětiny trvale obydlených bytů. Soukromým majitelům patří kolem 300 000 bytů, ostatní byty vlastní obce.