Vyplývá to z výsledků šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), s nimiž se má v nejbližší době seznámit vláda. "Pracovníci ředitelství jezdili na služební cesty na náklady soukromých společností," sdělil ve čtvrtek Právu zdroj z NKÚ, který si nepřál být jmenován.

MD potvrdilo, že firmy, které zahraniční cesty úředníkům financovaly, jsou dosud ve hře o některé významné státní zakázky. Současně ale odmítlo, že by toto sponzorství mohlo nějak pošpinit čistotu vypsaných výběrových řízení. "Vzhledem k tomu, že rozhodujícím kritériem je většinou výše nabídkové ceny, není možné podezírat kohokoli z manipulace při výběru zhotovitele," řekl Právu náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek.

Jeli prý pro zkušenosti

Podle něj se zaměstnanci ŘSD účastnili konferencí, odborných seminářů a praktických ukázek některých významných dopravních staveb. "Byli tam z důvodu získání patřičných zkušeností pro práci v ČR. Cílem bylo posílit jejich odbornost při limitovaných výdajích pro tyto účely u státních a příspěvkových organizací," zdůvodnil Kubínek.

Organizace Transparency International, která se zaměřuje na boj s korupcí, označila počínání firem a úředníků z ŘSD za klasickou ukázku korupce.

Ministerstvo zatím celou situaci nevyhodnotilo. "Předběžně však nelze postup úředníků označit za správný," konstatoval Kubínek.

Podle Kubínka už byla přijata opatření, aby k podobným prohřeškům na hraně zákona na ŘSD více nedocházelo. "Generální ředitel ŘSD během kontroly na podzim loňského roku vydal nařízení, kterým zakazuje svým podřízeným pracovníkům účast na takových služebních cestách," dodal.