Soudce Ronald Sabraw tak dokončil kauzu, která je rozhodnutá už od února. Případ se týká jednoprocentní přirážky, kterou Visa i MasterCard zatěžovaly platby kartami v zahraničí, respektive ty platby, které byly prováděny v cizí měně a poté vyžadovaly převod na dolary, podotýká agentura AP. Asociace podle soudu příplatek za směnu aplikovaly už od roku 1996, a proto nyní musejí zpětně nahradit všechny škody.

Právníci amerických spotřebitelů tak vyhráli spor, který se vlekl asi tři roky. Milióny držitelů karet tak byli mylně informováni o způsobu placení za nákupy v zahraničí. "Dny šikanování a malých krádeží ve velkém se pro MasterCard a Visa blíží ke konci," řekl právní zástupce Jim Baum. Ten je jen jedním z několika právníků, kteří americké spotřebitele ve sporu s asociacemi zastupovali.

Právníci původně podali žalobu na návrh kalifornského občana Adama Schwartze. Visa, která má sídlo v kalifornském Foster City, i MasterCard se sídlem v New Yorku, se chtějí proti rozhodnutí odvolat. Firmy totiž tvrdí, že během pěti měsíců, kdy se přelíčení konalo, neměl proti nim námitky nikdo ze spotřebitelů.